Home » Звіт про діяльність за 2024 рік

Звіт про діяльність за 2024 рік

Звіт про діяльність Івано-Франківського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості за 2024 рік.

  1. Стан виконання плану роботи Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ за 2024 рік за основними показниками

Впродовж 2024 року в умовах воєнного стану діяльність колективу Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ (далі – Центр) була зосереджена передусім на створення безпечних умов для здобуття освіти, забезпечення доступності та безперервності навчання з різною безпековою ситуацією та виконання основних завдань, передбачених планом роботи закладу на навчальний рік.

Для досягнення освітніх цілей головними напрямками діяльності педагогічного колективу Центру були і залишаються:

  • забезпечення високої якості професійної підготовки та перепідготовки здобувачів освіти;
  • впровадження інноваційних методів навчання, сприяння розвитку ключових компетентностей;
  • активне використання сучасних інформаційних технологій у навчальному процесі;
  • орієнтація на потреби ринку праці та адаптація навчальних програм до змінюваних умов економіки;
  • підвищення кваліфікації педагогів, забезпечення доступу до сучасних навчальних матеріалів і ресурсів;
  • оновлення навчально-матеріальної бази, забезпечення кабінетів, лабораторій, майстерень сучасним обладнанням;
  • вдосконалення технологій дистанційної освіти та змішаного навчання;
  • використання дуальної форми навчання;
  • тісна співпраця з роботодавцями для забезпечення практичної спрямованості навчання та підвищення конкурентоспроможності випускників на ринку праці.

Колектив працював над виконанням плану обсягів навчання за замовленнями Івано-Франківського, Донецького, Закарпатського, Київського, Луганського, Одеського, Тернопільського, Чернівецького та Хмельницького обласних центрів зайнятості, збереженням обсягу контингенту здобувачів освіти, удосконаленням організації освітнього процесу, зміцненням матеріально-технічної бази, фінансово-господарської діяльності, навчально-методичного та кадрового забезпечення процесу для підготовки кваліфікованих робітників за ліцензованими професіями з метою формування престижності робітничих професій.

Організація діяльності Центру здійснювалася на основі річного плану роботи, складеного, обговореного та затвердженого на засіданні педагогічної ради на початку нового навчального року. Відповідно до нього приймалися всі управлінські рішення, готувалися накази, розроблялися заходи, визначалися терміни виконання, конкретні виконавці та результати виконання заслуховувались на інструктивно-методичних нарадах, засіданнях педагогічних рад, нарадах при директорові. У 2024 н.р. проведено 7 засідань педагогічних рад. Протягом року   робочі навчальні плани, програми, поурочно-тематичні плани, плануюча документація до ДКА та ряд інших документів із ліцензованих професій постійно погоджувалися з роботодавцями та замовниками кадрів. Питання виконання навчальних програм, якість проведення професійно-теоретичних та професійно-практичних уроків адміністрація центру контролювала під час відвідування цих уроків, визначаючи в процесі аналізу послідовність і якість виконання програм.

Проведений аналіз показав, що навчальні плани і програми за 2024 навчальний рік виконано. Середній бал успішності здобувачів освіти по Центру за 2024 н.р. становить 8,7. Аналіз результатів успішності показав, що в цілому у Центрі навчаються здобувачі освіти, які мають достатній рівень навчальних досягнень 68% та високий рівень навчальних досягнень 32%.

З метою контролю за якістю навчання здобувачів освіти систематично проводилися контрольні роботи з предметів професійно-теоретичної підготовки. Оперативну, точну, об’єктивну інформацію про поточний стан освітнього процесу надавали регулярні моніторингові дослідження та аналіз навчальних досягнень здобувачів освіти.

Викладачі використовували сучасні ІКТ очного, дистанційного, змішаного навчання.

Формування контингенту на 2024 навчальний рік здійснювалось  відповідно до ліцензованих обсягів, плану прийому, потенційних можливостей закладу освіти, відповідно до чинного законодавства щодо освіти всіх рівнів і потреб ринку праці регіону у робітничих кадрах на підставі угод, укладених з підприємствами-замовниками. План набору здобувачів освіти на навчання у 2024 році виконаний в обсязі 3791 особи.

Також впродовж року зберігалась  динаміка запровадження дуальної форми навчання, зокрема з професій: продавець продовольчих товарів, продавець непродовольчих товарів, молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими. Загальна кількість здобувачів освіти, які проходили навчання за дуальною формою, становить 81 особу, з яких  80 – проходили навчання за ваучерами, 1 – за сертифікатом.

На належному рівні у Центрі здійснювалась навчально-виробнича робота. Створені необхідні умови для виконання у повному обсязі навчальних планів та програм. Лабораторно-практичні роботи та виробниче навчання здійснювалось у лабораторіях, а також на робочих місцях в умовах виробництва.

Навчально-виробничий процес у Центрі здійснювався відповідно до Державних стандартів ПТО та стандартів професійної (професійно-технічної) освіти на модульних компетентностях.

Впродовж року Івано-Франківський центр професійно-технічної освіти працював над розробкою нових  навчальних планів та програм з підвищення кваліфікації за освітніми програмами на замовлення роботодавців Івано-Франківської, Донецької, Закарпатської, Київської, Луганської, Одеської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької областей.

Виробнича практика здобувачів освіти була організована та проведена на робочих місцях підприємств та закладів згідно з укладеними договорами під керівництвом майстрів виробничого навчання та наставників від роботодавців.

Теоретичні заняття проводились з використанням очної, дистанційної або змішаної форми навчання.

Впродовж  2024 року  навчання проходили 3791 здобувач освіти (в т.ч. 897 осіб – навчалися за професіями, 2894 особи – підвищили кваліфікацію за освітніми програмами). Відсоток відрахованих здобувачів освіти становить – 0,2. Рівень працевлаштування – 99%.

Навчання проводилось для осіб Івано-Франківської, Донецької, Закарпатської, Київської, Луганської, Одеської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької областей, а також підприємств, організацій, установ, приватних осіб на договірних умовах.

Навчання за професією та підвищення кваліфікації за освітніми програмами проходили 1653 особи з інших регіонів, зокрема Донецької області – 8 осіб, Закарпатської області – 68 осіб, Київської області – 22 осіб, Луганської області – 8 осіб, Одеської області – 2 особи, Тернопільської області – 498 особи, Чернівецької області – 134 осіб та Хмельницької області – 913 осіб.

Відповідно до укладених договорів з фізичними та юридичними особами про надання платних освітніх послуг організовано навчання для 786 осіб. Із них – 74 особи проходили перепідготовку: 10 осіб – за професією «Молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими»; 46 осіб – за професією «Оператор котельні»; 18 осіб – за професією «Машиніст (кочегар) котельні». Підвищували кваліфікацію за освітніми програмами 712 осіб, зокрема 256 осіб – «Навчання з питань охорони праці посадових осіб»; 84 особи – «Енергозбереження та підвищення енергетичної ефективності під час експлуатації котельного обладнання»; 240 осіб – «Повторна перевірка знань оператора та машиніста (кочегара) котельні»; 72 особи – «Мікрогрант: написання бізнес-плану»; 60 осіб – «Тренінг «Власна справа».

Також відповідно до укладених договорів з фізичними особами про надання освітніх послуг на підставі виданих ваучерів організовано навчання для 694 особи. Із них: 281 особа – за професією «Молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими»; 188 особа – за професією «Оператор котельні»; 67 осіб – за професією «Машиніст (кочегар) котельні»; 89 осіб – за професією «Продавець продовольчих товарів»; 69 осіб – за професією «Продавець непродовольчих товарів».

Протягом 2024 року в Івано-Франківському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості пройшли навчання 466 осіб зі статусом учасника бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Особлива увага була приділена їх професійній орієнтації, психологічній підтримці, соціальній адаптації та підвищенню конкурентоспроможності.

Відповідно до укладених договорів з фізичними особами про надання освітніх послуг організовано навчання для 444 осіб з числа учасників бойових дій. Із них 20 осіб проходили перепідготовку: 17 осіб – за професією «Оператор котельні», 1 особа – за професією «Молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими» та 2 особи – за професією «Машиніст (кочегар) котельні». Підвищували кваліфікацію за освітніми програмами 424 особи, зокрема: 222 особи – «Основи бізнес-планування», 21 особа – «Організація трудових відносин в умовах воєнного стану», 37 осіб – «Основи домедичної допомоги в умовах воєнного стану», 34 особи – «Психологічна стійкість учасників бойових дій», 92 особи – «Психологічна стійкість особистості» та 18 осіб – «Основи комп’ютерної грамотності».

Також, відповідно до укладених договорів з фізичними особами про надання освітніх послуг було організовано навчання для 22 осіб з інвалідністю внаслідок війни. Із них 1 особа проходила перепідготовку за професією «Оператор котельні». Підвищували кваліфікацію за освітніми програмами 21 особа, зокрема: 14 осіб – «Основи бізнес-планування», 1 особа – «Організація трудових відносин в умовах воєнного стану» та 6 осіб – «Психологічна стійкість особистості»

Реалізація експериментального проєкту в Івано-Франківському центрі ПТО ДСЗ стала важливим кроком у забезпеченні якісної підтримки цих категорій громадян, сприяючи їхньому професійному та особистісному розвитку. Отримані результати є основою для подальшого вдосконалення таких ініціатив і підтверджують необхідність їх впровадження в освітній процес.

Після закінчення навчання всім здобувачам освіти видано документи державного зразка – свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації, за потребою посвідчення на право виконання робіт з підвищеною небезпекою, а також посвідчення про підвищення кваліфікації за освітніми програмами.

Відповідно до чинних нормативних актів у Івано-Франківському центрі ПТО ДСЗ систематично здійснюється робота з охорони праці та забезпечення безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу. Основними завданнями служби охорони праці є створення здорових та безпечних умов на кожному робочому місці, забезпечення безпечної експлуатації обладнання, мінімізація або повна нейтралізація впливу шкідливих і небезпечних виробничих факторів на організм людини. Це сприяє зниженню рівня виробничого травматизму та професійних захворювань, покращенню профілактичної роботи у сфері безпеки, а також гарантуванню безпечного проведення навчально-виховного процесу.

Служба охорони праці щороку розробляє комплексні заходи, спрямовані на підвищення рівня охорони праці, вдосконалення техніки безпеки, попередження травматизму серед здобувачів освіти та працівників, а також забезпечення пожежної безпеки. Крім того, складаються річний план роботи кабінету охорони праці та щомісячний план діяльності провідного інженера з охорони праці, які визначають основні напрямки профілактичної та організаційної роботи.

  1. Стан виконання планових показників професійного навчання та працевлаштування безробітних, тривалість зайнятості

Івано-Франківський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості здійснює свою діяльність з метою забезпечення якісної професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних. Основна увага закладу зосереджена на виконанні планових показників професійного навчання, сприянні їх працевлаштуванню та аналізі тривалості зайнятості на робочих місцях.

Злагоджена робота педагогічного колективу, сучасний підхід до організації навчального процесу та тісна співпраця з регіональними філіями служби зайнятості дозволяють Івано-Франківському центру ПТО ДСЗ виконувати важливу місію – допомагати безробітним інтегруватися у ринок праці, отримуючи актуальні знання та навички, що сприяють їхній професійній стабільності та конкурентоспроможності.

Впродовж року заклад освіти оперативно реагував на потреби ринку праці. Центр здійснював професійне навчання, перепідготовку та підвищення кваліфікації за ліцензованими професіями:

  • Адміністратор;
  • Оператор котельні;
  • Машиніст (кочегар) котельні;
  • Продавець продовольчих товарів;
  • Продавець непродовольчих товарів;
  • Касир торговельного залу;
  • Молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими.

У 2024 році отримано нові ліцензії за професіями, а саме: «Перукар (перукар-модельєр)» з ліцензійним обсягом 15 осіб, «Соціальний робітник» з ліцензійним обсягом 20 осіб; збільшено ліцензійний обсяг за професіями «Продавець продовольчих товарів» на 15 осіб, «Продавець непродовольчих товарів» – на 15 осіб,  «Молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими» – на 30 осіб. Проведено атестацію професій «Молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими» та «Продавець продовольчих товарів».

Також Івано-Франківським центром ПТО ДСЗ проводилось підвищення кваліфікації за такими освітніми програмами:

  • Організація трудових відносин в умовах воєнного стану;
  • Особливості прибирання з використанням сучасних мийних засобів;
  • Школа фермерства. Використання сучасного агродрона у сільському господарстві;
  • Безпечне ведення робіт на сільськогосподарських та комунальних підприємствах;
  • Сучасні технології виготовлення силікатної та керамічної цегли;
  • Комунікативно-освітній простір ЗДО: спілкуємося з дітьми по-новому;
  • Ділова етика і культура спілкування в колективі;
  • Організація харчування дітей у навчальних закладах;
  • Впровадження сучасних технологій на швейному підприємстві;
  • Психологічна стійкість особистості;
  • Основи бізнес-планування;
  • Основи домедичної допомоги в умовах воєнного стану;
  • Основи комп’ютерної грамотності;
  • Енергозбереження та підвищення енергетичної ефективності під час експлуатації котельного обладнання.

Івано-Франківський центр ПТО ДСЗ продемонстрував високу ефективність у підготовці фахівців і підвищенні кваліфікації безробітних відповідно до потреб сучасного ринку праці. Завдяки широкому спектру професій та освітніх програм заклад сприяв професійному розвитку здобувачів освіти, їх адаптації до умов воєнного стану та підвищенню конкурентоспроможності. Отримані результати підтверджують важливість діяльності Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ у забезпеченні зайнятості населення.

  1. Впровадження інноваційних форм та методів навчання, сучасних виробничих технологій у освітній процес

Запровадження інноваційних методів навчання та сучасних виробничих технологій у освітній процес центрів професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості є ключовим чинником забезпечення якісної підготовки та перепідготовки здобувачів освіти. Івано-Франківський центр ПТО ДСЗ активно реалізує низку напрямків і підходів для досягнення цієї мети:

  1. Використання сучасних цифрових технологій у навчанні – впровадження інтерактивних платформ, віртуальних симуляторів, онлайн-курсів і змішаного формату навчання для забезпечення гнучкості та доступності освітнього процесу.
  2. Розвиток практичних навичок через співпрацю з роботодавцями – організація навчання на підприємствах, проведення майстер-класів із залученням фахівців галузі та виконання реальних проєктів у партнерстві з бізнесом.
  3. Індивідуалізація навчальних програм – створення персоналізованих траєкторій навчання для здобувачів освіти, що враховують їхні потреби, рівень підготовки та професійні інтереси.
  4. Інтеграція інноваційних методів навчання – впровадження методів гейміфікації, проєктного підходу, кейс-методів та командної роботи для стимулювання активної участі здобувачів освіти у навчальному процесі.
  5. Підвищення кваліфікації викладачів – регулярне навчання педагогічного складу, участь у семінарах, конференціях та тренінгах для опанування сучасних технологій і методик викладання.

Ці підходи спрямовані на підвищення якості освіти та забезпечення відповідності професійної підготовки сучасним вимогам ринку праці.

Доступ до якісної освіти, визначений державними законами та нормативно-правовими актами, є пріоритетним напрямком освітньої системи України. Незважаючи на виклики воєнного стану, технології та методи викладання постійно вдосконалюються. Зокрема, одним із ключових завдань Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ є модернізація навчально-виробничого процесу через впровадження інноваційних форм і методів навчання та сучасних виробничих технологій.

У контексті цифрової трансформації професійної освіти Івано-Франківським центром ПТО ДСЗ проведено комплексну роботу з впровадження дистанційного навчання, зокрема із використанням платформи Google Classroom, яка об’єднує функціональні можливості Google Docs, Google Drive та Google Meet.

На платформі Google Classroom створено класи для дистанційного навчання, які дозволяють викладачам і майстрам виробничого навчання розміщувати навчальні матеріали відповідно до програм, здійснювати контроль виконання завдань і надавати консультації. Усі матеріали, включно з презентаціями, відео, інструкційними картами, таблицями та тестовими завданнями, розроблені педагогами Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ, розміщені на Google Диску з доступом для здобувачів освіти відповідно до професій та предметів.

Проведення виробничого навчання організовувалося за допомогою Google Meet та Zoom із створенням навчальних груп. Додатково використовувався месенджер Viber для розміщення розкладу занять, навчальної інформації та завдань, що сприяло оперативному обміну інформацією між учасниками освітнього процесу.

Методична служба Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ постійно організовує різноманітні заходи для вдосконалення навчального процесу. Це включає проведення семінарів і тренінгів для викладачів та майстрів виробничого навчання, майстер-класів та методичних об’єднань, де педагоги обмінюються досвідом і обговорюють актуальні питання освіти. Також розробляються нові навчально-методичні матеріали, проводиться моніторинг якості навчання та впроваджуються сучасні технології у процес підготовки здобувачів освіти. Особлива увага приділяється співпраці з роботодавцями для узгодження навчальних програм із потребами ринку праці. Усі ці заходи спрямовані на підвищення якості освіти та підготовку конкурентоспроможних фахівців.

Також в рамках школи молодого викладача та майстра виробничого навчання проводяться заходи, спрямовані на підтримку професійного становлення та розвитку педагогів. Молоді педагоги беруть участь у тренінгах, де вивчають сучасні методики викладання, ознайомлюються з інноваційними формами роботи та вдосконалюють свої навички. Проводяться практичні заняття з підготовки до уроків, розробки навчальних матеріалів та оцінювання результатів навчання. Викладачі та майстри виробничого навчання отримують індивідуальні консультації, беруть участь у відкритих уроках, обговорюють власні досягнення та труднощі, що сприяє їхньому професійному зростанню та підвищенню якості освітнього процесу.

З метою обміну досвідом та підвищення рівня педагогічної майстерності протягом навчального року організовувалися взаємовідвідування уроків, які дали змогу педагогам продемонструвати ефективні методики та сучасні форми роботи. Значна частина викладачів активно впроваджує інноваційні технології у навчальний процес, використовуючи під час підготовки до занять не лише методичну літературу та матеріали фахових видань, а й ресурси мережі Інтернет, що сприяє підвищенню якості освіти.

Протягом року діяльність навчального закладу була спрямована на розвиток цифрової компетентності педагогічних працівників, організовувалися практичні заняття, на яких педагоги вдосконалювали навички роботи з інтерактивними платформами, віртуальними симуляторами та програмами для створення мультимедійного контенту.

Особлива увага приділяється дистанційній та змішаній формам навчання, що дозволяє адаптувати освітній процес до сучасних вимог. Це забезпечує гнучкість навчання, доступ до освітніх матеріалів у будь-який час і з будь-якого місця, а також сприяє розвитку цифрових навичок у здобувачів освіти. Педагоги активно використовують онлайн-платформи, відеоуроки, інтерактивні тести та вебінари, створюючи сучасне і комфортне середовище для навчання. Такий підхід дозволяє поєднувати традиційні методи з інноваційними технологіями, підвищуючи ефективність і результативність освітнього процесу.

Самоосвіта педагога – це безперервний процес удосконалення знань і навичок, який здійснюється за власним бажанням. Для педагогів Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ цей процес є особливо важливим, адже у сучасному світі, де освіта і технології швидко змінюються, самоосвіта є невід’ємною частиною їхнього професійного розвитку, що допомагає педагогам бути сучасними, компетентними та готовими до нових викликів у своїй професійній діяльності. Вона забезпечує розвиток і як особистості, і як спеціаліста, сприяючи створенню якісного та ефективного навчального середовища.

Станом на сьогодні колектив Центру нараховує 12 педагогічних працівників, серед яких 10 – є штатними працівниками, а 2 – викладачі-сумісники. Троє працівників мають педагогічні звання. Усі викладачі мають повну вищу освіту, що забезпечує високий рівень професійної підготовки.

Курси підвищення кваліфікації в 2024 році пройшли 8 педагогічних працівників Центру, які успішно завершили курси підвищення кваліфікації у Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова ВСП «Львівський навчально-науковий центр професійної освіти», відповідно до графіку проходження курсів підвищення кваліфікації.

Також впродовж року працівники Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ проходили онлайн-курси, тренінги, вебінари, а саме:

  • 3 працівники – «Тренінг для тренерів платформи Moodle»;
  • 5 працівників – курс «Розширене використання та методологія створення освітніх курсів на платформі Moodle»;
  • 2 працівники – навчальний курс «Інженерний курс: Народний FPV»;
  • 1 працівник – курс відеолекцій «Розроблення професійних стандартів»;
  • 7 працівників – вебінар «Акредитація кваліфікаційних центрів: практичні кейси»;
  • 4 працівники – навчальний тренінг «Використання штучного інтелекту (ШІ) для створення навчальних матеріалів» базовий рівень Етап просунутий;
  • 3 працівники – навчальний тренінг для тренерів «Використання штучного інтелекту (ШІ) для створення навчальних матеріалів» просунутий рівень;
  • 5 працівників – тренінг «Розширене управління платформою Moodle 4.0»;
  • 3 працівники – тренінг «Методика навчання здобувачів освіти з особливими освітніми потребами»;
  • 4 працівники – конференція «Skills4Recovery: Бізнес-навички для зростання економіки»;
  • 2 працівники – професійний курс з пілотування мультикоптерами;
  • 1 працівник – комунікаційний семінар «Про автономію та розвиток ПТО в сучасних умовах»;
  • 1 працівник – конференція «Спільна ініціатива Skills4Recovery – Посилення підготовки кваліфікованої робочої сили для відновлення України»;
  • 2 працівники –  захід в рамках програми «Професійна освіта в Україні/ Skills4Recovery»;
  • 4 працівники – форум в рамках проєкту «Підсилення професійної освіти для рівності: навчання викладачів та кар’єрних радників для роботи з вразливими групами»;
  • 10 працівників – регіональний бізнес-форум «Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти ДСЗ: навчання українців для потреб бізнесу».

Для забезпечення повного виконання навчальних планів і програм в Центрі, окрім штатних педагогів, до викладання залучаються позаштатні викладачі та майстри виробничого навчання. Вони володіють необхідною освітою та значним досвідом роботи як у виробничій сфері, так і в закладах освіти різних рівнів акредитації.

Отже, впровадження інноваційних форм та методів навчання, сучасних виробничих технологій є результативне, оскільки воно сприяє підвищенню якості освітнього процесу, робить навчання більш цікавим, практичним і орієнтованим на реальні потреби сучасного ринку праці. Завдяки цьому здобувачі освіти не лише засвоюють теоретичні знання, але й опановують сучасні технології та набувають важливих професійних компетенцій, що підвищує їх конкурентоспроможність. Інноваційний підхід також стимулює педагогів до постійного розвитку, пошуку нових ідей та вдосконалення своєї педагогічної майстерності.

  1. Удосконалення навчально-матеріальної бази

Івано-Франківський центр ПТО ДСЗ – це сучасний освітній заклад, що має добре обладнані навчальні аудиторії та лабораторії, серед яких лабораторія інформаційних технологій, лекційна зала,  кабінет підготовки операторів БПЛА, кабінет спецтехнології операторів та машиністів котельні, кабінет організації готельної справи, кабінет охорони праці, кабінет основ медичних знань та  кабінет торговельних дисциплін. Усі приміщення оснащені сучасним обладнанням, зокрема комп’ютерною та мультимедійною технікою, що забезпечує комфортні умови для навчання та сприяє ефективній організації освітнього процесу.

За рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та за кошти отримані від надання платних освітніх послуг адміністрацією навчального закладу протягом 2024 року придбано обладнання і предмети довготривалого користування.

Серед придбань:

  • Для забезпечення енергозбереження та автономності роботи придбано зарядну станцію Bluetti AC200PL, а також 11 шт. джерел безперебійного живлення (ДБЖ); 4 шафи для зберігання архівних документів.
  • Для використання в освітньому процесі при проведенні практичних занять з управління безпілотними літальними апаратами, для вивчення принципів роботи дронів із функцією FPV придбано комплект коптера DJI Mini 3 Pro із чотирма додатковими акумуляторами, квадрокоптер DJI Mavic 3 Pro з додатковими батареями до квадрокоптера; 4 набори BETAFPV Aquila16 FPV Kit (дрон, шолом, пульт).
  • Для створення навчальної майстерні за професією швачка придбано оверлок – 1 шт., праска з парогенератором – 1 шт., прасувальна дошка – 1 шт., столи – 2 шт., швейні машини Typical (комплект: голова, стіл) – 8 шт.

Також отримано благодійну допомогу від Німецького Товариства міжнародного співробітництва (GIZ GmbH), а саме: безпілотний літальний апарат – 1 шт; електричний масляний обігрівач – 2 шт; легкий інвалідний візок – 1 шт; Starlink – 1 шт.

Усі кабінети доукомплектовано сучасними меблями та інвентарем. Зазначене обладнання дозволить значно підвищити ефективність освітнього процесу, забезпечити надійність роботи закладу та створити належні умови для навчання за сучасними стандартами.

  1. Участь у міжнародних та інших проєктах

Івано-Франківський центр ПТО ДСЗ у 2024 році активно залучався до участі в міжнародних і національних проєктах, що сприяло впровадженню сучасних освітніх технологій, підвищенню професійної майстерності педагогів та зміцненню співпраці з різними освітніми і професійними спільнотами:

  • Skills4Recovery, який реалізується за підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, що діє за дорученням Федерального Уряду Німеччини в Україні;
  • USAID «Економічна підтримка України», наданий через Агенство США з міжнародного розвитку;
  • Національний проєкт «Реформування системи підтримки та розвитку трудового потенціалу», що реалізовує ГО «Розвиток бізнес-сектору України» в партнерстві з Міністерством економіки України, Державною службою зайнятості та за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID);

Участь у різних проєктах з реалізації зайнятості внутрішньо переміщених осіб в питанні працевлаштування та психологічної адаптації до нових умов життя; послуг з професійного навчання та забезпечення професійної реалізації людини відповідно до її прав, здібностей та гендерних особливостей; побудови процесу навчання, особливості навчання, неформальне навчання в процесі соціальної адаптації, формування навичок стресостійкості, встановлення контакту та комунікації з учасниками бойових дій, осіб з інвалідністю, зокрема внаслідок війни,  та іншими людьми, які постраждали  внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну.

  1. Аналіз фінансової діяльності

Фінансування Івано-Франківського ЦПТО ДСЗ здійснюється Державним центром зайнятості за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі – Фонд).

Обсяг фінансування для забезпечення належної господарської діяльності закладу освіти здійснюється відповідно до затвердженого кошторису видатків Івано-Франківського ЦПТО ДСЗ.

Складання кошторису видатків ЦПТО ДСЗ та обґрунтованість їх потреб проводиться згідно з розрахунками. Планується кількість груп, кількість здобувачів освіти і затверджуються норми витрат матеріалів. Заявки майстрів виробничого навчання щодо потреби в обладнанні та інвентарі розглядаються і затверджуються директором навчального закладу. Зводиться загальний Кошторис видатків Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ і передається на розгляд і затвердження в Державний центр зайнятості. Після чого ДЦЗ погоджує всі кошти і фінансує згідно з місячними заявками.

Сильними сторонами системи фінансування навчального закладу є:

  • стабільність фінансування;
  • вчасне отримання коштів відповідно до поданих заявок на місяць;
  • формування кошторису за принципом «знизу вгору».

Кошторисом видатків Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ на 2024 рік (зі змінами) затверджено видатки в сумі 8918,5 тис. грн, в тому числі “Оплата праці” – 6398,7 тис. грн, на придбання предметів, матеріалів та обладнання – 566,5 тис. грн, на забезпечення господарської діяльності (оплата послуг) – 1286,3 тис. грн, видатки на відрядження – 54 тис. грн та оплата комунальних послуг – 265,4 тис. грн.,  інші поточні видатки – 19,6 тис. грн., придбання обладнання і предметів довгострокового використання – 328 тис. грн.

У 2024 році Фондом профінансовано кошти в сумі 8479,8 тис. грн. Касові видатки Івано-Франківського ЦПТО ДСЗ для забезпечення виконання покладених на нього функцій та утримання за звітний період становлять 8461,8 тис. грн, що становить 94,9% виконання кошторису видатків на 2024 рік.

Івано-Франківський ЦПТО ДСЗ також  проводить професійне навчання осіб на платній основі. Кошторисом доходів і видатків від надання платних освітніх послуг на 2024 рік затверджено доходи в сумі 5337,4 тис. грн.

В процесі господарської діяльності 2024 року на платній основі навчалося 786 осіб. В звітному періоді надходження від наданих платних послуг становлять  4617,8 тис. грн,  безоплатно отримані основні  засоби як благодійна допомога – 719,7 тис. грн. Враховуючи залишок коштів на початок року загальна сума доходів становить 5779,1 тис. грн. Вилучено з доходів цільового фінансування на суму поточних витрат, що включаються до вартості об’єкта основних засобів – 32 тис. грн. Тобто за рахунок коштів отриманих від надання платних освітніх послуг поповнено матеріально-технічну базу Івано-Франківського ЦПТО ДСЗ на 32 тис. грн, а саме придбано комп’ютер для VR.

  1. Аналіз сильних та слабих сторін, можливостей та ризиків 

Сильні сторони навчального процесу:

  • Зарахування здобувачів освіти без вступних іспитів, незалежно від рівня освіти чи віку.
  • Навчання (професійна підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації) без перерви на канікули.
  • Використання різноманітних форм і методів навчання, зокрема дуальної та індивідуальної.
  • Оптимальні терміни навчання, адаптовані до потреб здобувачів.
  • Застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі.
  • Створення комфортної атмосфери для навчання осіб різного віку, включно зі старшими людьми, без психологічних бар’єрів.
  • Сучасна матеріально-технічна база, що відповідає вимогам ринку праці.
  • Висококваліфікований педагогічний колектив.
  • Залучення роботодавців до створення навчальних планів і програм.
  • Активна участь роботодавців у кваліфікаційній атестації здобувачів освіти.
  • Узгодження навчальних програм із потребами провідних підприємств регіону.
  • Фінансова підтримка здобувачів освіти: компенсація витрат на проїзд, виплата матеріальної допомоги, повне забезпечення навчальними матеріалами.
  • Висока ймовірність працевлаштування після завершення навчання.

Слабкі сторони:

  • Перехід на нові державні стандарти призведе до збільшення тривалості навчання.
  • Нормативно-правова база професійної (професійно-технічної) освіти не враховує специфіки діяльності навчального закладу служби зайнятості.
  • Відсутність штатних педагогів ускладнює оперативний перегляд та оновлення навчальних програм.
  • Співпраця з позаштатними викладачами потребує додаткових ресурсів та часу, особливо в умовах великої кількості навчальних груп, що створює навантаження на оформлення документації.
  • Низький рівень оплати праці позаштатних викладачів та майстрів виробничого навчання знижує їхню зацікавленість у роботі.

Можливості:

  • Залучення до навчального процесу позаштатних викладачів і майстрів виробничого навчання з педагогічним та практичним досвідом роботи у відповідних галузях.
  • Активне впровадження інноваційних методів і форм навчання.
  • Інтеграція сучасних виробничих технологій у навчальний процес.
  • Використання передових педагогічних технологій у освітній діяльності.
  • Постійне вдосконалення професійного рівня педагогічних кадрів.
  • Гарантована стабільність фінансування.

Загрози:

  • Тривалий воєнний стан, що створює нестабільність у суспільстві.
  • Зниження рівня народжуваності, що впливає на демографічний склад здобувачів освіти.
  • Значний рівень трудової міграції, що зменшує кількість потенційних слухачів.
  • Низька популярність робітничих професій серед молоді.
  • Тривалість процедур ліцензування нових професій, що уповільнює адаптацію до потреб ринку праці.
  • Невідповідність кваліфікаційних характеристик запитам роботодавців регіону.

Низький рівень оплати праці, що обмежує можливості залучення кваліфікованих позаштатних майстрів виробничого навчання.

  1. Аналіз ринку праці на рік складання плану в цілому в регіоні

Івано-Франківська область, як один із важливих регіонів Західної України, продовжує демонструвати стабільність і динаміку розвитку ринку праці навіть в умовах війни. Регіон відіграє ключову роль у забезпеченні економічної стійкості країни, поєднуючи традиційні галузі, такі як сільське господарство, промисловість і будівництво, із сучасними секторами, як-от туризм, логістика та IT. Війна вплинула на внутрішню міграцію, створивши нові виклики й можливості, а також активізувала локальні бізнеси у відповідь на потреби переміщених осіб та оборонної економіки.

У таких умовах аналіз ринку праці на 2025 рік стає важливим інструментом для оцінки ключових тенденцій і перспектив розвитку в регіоні. Цей огляд допоможе зрозуміти, які професії будуть найбільш затребуваними, а також окреслить можливості для кар’єрного зростання та інтеграції місцевих мешканців та внутрішньо переміщених осіб у нові економічні реалії.

Тенденції ринку праці на 2025 рік:

  1. Промисловість і будівництво. У регіоні очікується подальше зростання попиту на працівників у цих галузях. Війна сприяла активізації будівництва як житлового, так і інфраструктурного характеру. Залучення інвестицій до виробничих об’єктів, особливо в контексті релокації підприємств із прифронтових зон, створює додаткові робочі місця.
  2. Сільське господарство. Івано-Франківщина, багата на природні ресурси, залишається важливим аграрним регіоном. Очікується зростання попиту на працівників у сфері виробництва та переробки сільськогосподарської продукції. Інноваційні технології у фермерстві також відкривають можливості для зайнятості у сфері аграрного консалтингу та управління.
  3. Легка промисловість. Сфера легкої промисловості, зокрема виробництво одягу, також демонструє стабільне зростання. У зв’язку зі зростаючим попитом на вітчизняну продукцію та необхідністю забезпечення замовлень для оборонної сфери, зростає потреба в швачках, закрійниках і технологах. Підприємства цього сектору часто пропонують навчання та конкурентні умови праці, що робить професії у легкій промисловості привабливими для працівників.
  4. Туризм і гостинність. Незважаючи на виклики, пов’язані з війною, туристична галузь регіону поступово відновлюється. Карпати залишаються привабливим напрямком для внутрішніх туристів, що створює попит на працівників у сфері готельно-ресторанного бізнесу, екскурсійних послуг і рекреації.
  5. Інформаційні технології. IT-сектор продовжує зростати, незважаючи на складні економічні умови. Підприємства регіону активно залучають фахівців із розробки програмного забезпечення, кібербезпеки та технічної підтримки.
  6. Цифровізація, автоматизація та інноваційні технології. Одним із перспективних напрямів стане управління дронами та мультикоптерами. Ця сфера набуває популярності завдяки її використанню в аграрному секторі, логістиці, екологічному моніторингу, безпековій діяльності та будівництві.

Служба зайнятості забезпечила ефективну співпрацю з роботодавцями, які перенесли свою діяльність до Івано-Франківської області з регіонів, охоплених бойовими діями або зоною їх потенційної загрози.

Розвитку реального сектора економіки, промислового комплексу області у 2025 році сприятиме:

  1. Модернізація промислових підприємств. Інвестиції у модернізацію обладнання та впровадження новітніх технологій сприятимуть зростанню продуктивності та якості виробництва в ключових галузях області, таких як деревообробка, харчова промисловість і машинобудування.
  2. Розвиток енергетичного сектору. Використання відновлюваних джерел енергії, зокрема гідроенергетики, сонячних та вітрових станцій, а також розвиток інфраструктури для виробництва біопалива стане важливим фактором економічного розвитку регіону.
  3. Підтримка малого та середнього бізнесу. Державні й регіональні програми з кредитування, надання грантів та податкових пільг дозволять створити сприятливі умови для розвитку підприємництва в області.
  4. Розвиток туристичної індустрії. Значний потенціал Карпатського регіону у сфері туризму сприятиме залученню інвестицій у готельно-ресторанний бізнес, будівництво рекреаційних об’єктів і розвиток ремесел.
  5. Диверсифікація економіки. Розширення виробничих напрямів, зокрема у сфері інноваційних та IT технології, що забезпечить стійкий економічний розвиток регіону.

Ці заходи дозволять Івано-Франківській області зміцнити свій економічний потенціал, створити нові робочі місця та покращити добробут мешканців.

Пріоритетними напрямками економіки області і надалі буде розвиток будівельної галузі, яка потребуватиме мулярів, бетонярів, столярів, лицювальників-плиточників, штукатурів, малярів, електромонтерів тощо.

Також на ринку праці Івано-Франківської області у 2025 році існуватиме стала потреба у працівниках сфери послуг, зокрема швачках, продавцях продовольчих та непродовольчих товарів, продавцях-консультантах, касирах торговельних залів, операторах котелень тощо.

Ринок праці Івано-Франківщини на 2025 рік характеризується адаптацією до викликів війни та економічної нестабільності. Галузі, пов’язані з виробництвом, логістикою, туризмом і IT, залишаються ключовими драйверами зростання. Роботодавці все частіше пропонують конкурентні умови праці, включаючи гнучкі графіки, додаткові бонуси та можливості професійного розвитку. Для місцевих мешканців і внутрішньо переміщених осіб цей ринок відкриває широкі перспективи, сприяючи загальному відновленню економіки регіону.

Пріоритетні напрями роботи та завдання

Івано-Франківського центру професійно-технічної освіти

державної служби зайнятості у 2025 році

Напрями роботи Завдання
1. Удосконалення діяльності центру ПТО ДСЗ Зміцнення матеріально-технічної та навчально-методичної бази навчальних кабінетів, лабораторій, майстерень відповідно до змін у законодавстві, оновлених державних стандартів, вимог роботодавців
Удосконалення матеріально-технічної бази для професій, які будуть ліцензуватися
Здійснення заходів щодо оснащення кабінетів, майстерень, лабораторій, обладнанням, устаткуванням, інвентарем, сировиною та дидактичними засобами навчання
Проведення заходів щодо підвищення рівня професійно-теоретичної та професійно-практичної підготовки здобувачів освіти з урахуванням вимог сучасного виробництва
Проведення моніторингу працевлаштування здобувачів освіти за професіями.
2. Забезпечення якісного професійного навчання здобувачів освіти Постійне оновлення  комплексно-методичного забезпечення з ліцензованих професій Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ на базі нових державних стандартів
Постійне оновлення та корегування навчальних планів та програм за професіями та освітніми програмами відповідно до діючих вимог замовників робітничих кадрів
Впровадження інтерактивних і практико-орієнтованих методів навчання, таких як симулятори, тренажери та VR-технології
Продовження впровадження дуальної, дистанційної та змішаної форми навчання
Використання новітніх технологій, інноваційних форм та методів навчання
Підтримка програм навчання для різних категорій населення, включаючи людей із соціально незахищених груп
Співпраця з роботодавцями
3. Формування сучасної матеріально-технічної бази ЦПТО ДСЗ Оновлення матеріально-технічної бази центру ПТО ДСЗ придбання виробничого обладнання, меблів, комп’ютерної техніки, навчальних стендів, плакатів, схем, зразків матеріалів і приладдя для навчальних цілей (за умови фінансування)
Забезпечення доступу до сучасних цифрових освітніх платформ і навчальних ресурсів
Підтримка програм навчання для різних категорій населення, включаючи людей із соціально незахищених груп
4. Забезпечення якісного кадрового складу педагогічних працівників центру ПТО ДСЗ Підбір якісного викладацького складу для організації навчального-виробничого процесу
Атестація педагогічних працівників
Організація системи підвищення кваліфікації педагогічних працівників через участь у тренінгах, семінарах і стажуваннях
Залучати до навчального процесу позаштатних викладачів та майстрів виробничого навчання
5. Профорієнтаційна робота Участь у різноманітних профорієнтаційних заходах для
безробітних, внутрішньо переміщених осіб, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, осіб з обмеженими можливостями, молоді щодо освітніх послуг Івано-Франківського центру ПТО ДСЗ
Організація профорієнтаційних заходів для учнів шкіл, включаючи майстер-класи, відкриті дні та презентації професій
Проведення консультацій для безробітних і осіб, які бажають змінити професію, із визначенням їхніх здібностей і перспектив на ринку праці
Використання сучасних інструментів, таких як онлайн-тести й платформи для профорієнтації, що допомагають людям обрати оптимальну професію
Інформаційні кампанії для популяризації робітничих професій і формування позитивного іміджу професійно-технічної освіти